Wordfeud – hvad er det?
Den nyeste dille efter de berømte Angry Birds er vist nok Wordfeud – i hvert fald når det gælder små hurtige spil til iPad og den slags. Det Scrabble-lignende spil ’Wordfeud’ har invaderet smartphones i Skandinavien og er blevet en rigtig dille – bare i Danmark er der lige nu 250.000 spillere.
Lær at spille Wordfeud
Vær ikke bange for at spille, selvom du er dårlig. Øvelse gør mester. Spil gerne med fremmede for at få øvelse og uden at miste ansigt. På den måde kan du lære de små grundord og vendinger. Lær f.eks. vigtige ord med f.eks. bogstaverne ’x’, ’c’ og ’z’, der kan give dig rigtig mange points, hvis du bruger dem på den rigtige måde.
Her handler det om at mestre retskrivning, de ordblinde får ingen hjælp, og spillet appellerer i høj grad til voksne, der husker, dengang ’en bjørnetjeneste’ gjorde skade og ikke var en måde at understrege en tjenestes omfang på.
Mens selv Dansk Sprognævn lemper på de officielle staveregler for at forny sproget, står wordfeud fast. Og man kan ikke argumentere over for en computer. Skriver man noget vås, får man blot beskeden »invalid word«.
Ordbogen er dog til evig diskussion på diverse netfora, især er det ejefaldets -s og bøjninger, der deler vandene. Den danske udgave af wordfeud er ikke baseret på Retskrivningsordbogen, men på ’den store danske ordliste’, en online orddatabase, men er under udvikling og fik i efteråret tilført 50.000 ’nye’ ord.
Tagged med:- lær at spille wordfeud
- wordfeud ordliste
- lær wordfeud
- lær word feud
- wordfeud ipad
- wordfeud hvad er det
- wordfeud ipad dansk
- ord med h wordfeud
Jeg vil lige komme med en tilføjelse eller rettelse..
Wordfeud bruger fra næste uge den danske retskrivningsordbog,så det bliver muligt at skrive “vås”:-)
Was this answer helpful?
LikeDislikeDejligt at retskrivningsordbogen kommer med, jeg savner at kunne bruge alle mine “hemmelige” ord
-Brian
Was this answer helpful?
LikeDislike@ Mikkel – Mon ikke snarere det bliver “umuligt” at skrive vås;)
Was this answer helpful?
LikeDislikeMen der er stadigvæk nogle “smuttere” i programmet.
Man kan skrive ord som ikke findes ivirkeligheden og der er ord som ikke kan skrives.
Når det er sagt, så bruger kon og jeg mange timer på dette dejlige spil
Was this answer helpful?
LikeDislikeHusk at WordFeud “bare” er en elektronisk udgave af det gode, gamle brætspil Scrabble. Så i stedet for at sidde op og ned af hinanden og WordFeud’e, så find da den gode, gamle klassiker frem af gemmerne
Was this answer helpful?
LikeDislike